Olej palmowy w mleku modyfikowanym


Chcemy zapewniać naszym dzieciom wszystko co najlepsze. Analizujemy składy produktów, czytamy i sprawdzamy co jest dobre a co mniej. Dzisiaj poruszamy ważny temat - mleko modyfikowane a olej palmowy. Przedstawiamy wynik badań przeprowadzonych wśród niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym z olejem palmowym i mlekiem modyfikowanym bez oleju palmowego. Chciałam stworzyć post prosty i lekki - niestety albo stety post jest mocno rozbudowany ale niesie ze sobą wiele wartościowej wiedzy. 


2. Pediatric Age Palm Oil Consumption


W okresie noworodkowym niemowlęta wykazują duże zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. W mleku ludzkim, jak również w większości preparatów dla niemowląt, 50% kalorii zawartych w diecie jest dostarczanych noworodkom jako tłuszcz, a ponad 98% tłuszczu mlecznego ma postać trójglicerydów, które zawierają nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe z różnymi  długościami łańcuchów. Preparaty dla niemowląt powinny dostarczać niezbędnych kwasów tłuszczowych w ilościach co najmniej równych tłuszczowi w mleku matki. Mieszanki olejów roślinnych stosowanych w mlekach modyfikowanych dla niemowląt dobiera się tak, aby tłuszcze jak najbardziej pasowały do ​​składu mleka matki. W mleku ludzkim nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym optymalny procent niezbędnych kwasów tłuszczowych (a-linolenowy i linolowy), są bardziej rozpowszechnione niż nasycone kwasy tłuszczowe.  Głównym nasyconym kwasem tłuszczowym w mleku matki jest kwas palmitynowy i stanowi 17–25% całości tłuszczu w mleku. Poniżej przedstawiam zawartości kwasów tłuszczowych  występujących w olejach roślinnych, w poniższej tabeli najwyższą zawartością kwasu palmitynowego charakteryzuje się olej palmowy.

olej palmowy w mleku modyfikowanym


Olej palmowy i oleina palmowa są stosunkowo niedrogim źródłem kwasu palmitynowego i są dodawane do wielu preparatów dla niemowląt w ilościach naśladujących zawartość kwasu palmitynowego w ludzkim mleku.  W ludzkim mleku kwas palmitynowy jest estryfikowany w pozycji sn-2. W oleinie palmowej kwas palmitynowy jest preferencyjnie estryfikowany w pozycjach sn-1 i sn-3. W ten sposób jest wchłaniany jako wolny kwas tłuszczowy, który może wiązać się z wapniem w jelicie, tworząc mydła kwasów tłuszczowych, które są wydalane z kałem, co powoduje niską absorpcję obu składników odżywczych (tłuszczów i wapnia). Ponadto w jelitach mydła kwasów tłuszczowych zestalają się z powodu ich wysokiej temperatury topnienia powodującej twarde stolce i zaparcia u niemowlęcia. Tworzenie mydeł wapniowych może częściowo wyjaśniać istotne różnice w wchłanianiu składników odżywczych (tłuszcz i wapń) i nawyków jelitowych u niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.


Poniżej przedstawiam wyniki badania przeprowadzonego w 2017 w Brazylii. Przeprowadzono randomizowane badanie krzyżowe z podwójnie ślepą próbą wśród 33 zdrowych niemowląt (w wieku 68–159 dni ± 3 dni). Niemowlęta były karmione dwoma preparatami przez 14 dni w okresie tolerancji, po czym następował 4-dniowy okres równowagi metabolicznej. W badaniu porównano dwa dostępne na rynku preparaty w proszku na bazie mleka w Brazylii; NAN Optipro (jako mleko modyfikowane z olejem palmowym) - mleko zawiera następujące dominujące tłuszcze: oleinę palmową (44%), olej palmowy z nasion (21,7%) i olej rzepakowy (18,5%). Druga formuła Similac Advance ™ (jako mleko modyfikowane bez oleju palmowego), mleko zawiera dominujące tłuszcze:  wysokooleinowego olej słonecznikowy (41,4%), olej kokosowy (29,6%), olej sojowy (27,6%).

Poniżej przedstawiam tabelę z porównaniem mleka modyfikowanego z olejem palmowym i bez oleju palmowego. W porównaniu skupiłam się na zawartości kwasu tłuszczowego palmitynowego, całkowitego tłuszczu i kwasów tłuszczowych oraz wapnia w obu mlekach.  Poniższe dane są prezentowane jako mediana, w nawiasach zbadana wartość najniższa i najwyższa. 
Dokładna tabela z porównaniem poszczególnych kwasów tłuszczowych w mlekach dostępna tutaj. 

mleko modyfikowane a olej palmowy


Całkowite spożycie tłuszczu było większe w mlekach modyfikowanych z olejem palmowym, większa była również ilość całkowita kwasów tłuszczowych. Ze względu na różne stężenia kwasów tłuszczowych (różne źródła olejów roślinnych) ocenianych mlek modyfikowanych, występowały znaczące różnice w spożyciu indywidualnych i całkowitych kwasów tłuszczowych. Po podaniu mleka modyfikowanego bez oleju palmowego niemowlęta spożywały znacznie większą ilość kwasu laurynowego (12: 0), mirystynowego (14: 0), arachidonowego (20: 4n6) i behenowego (22: 0) oraz znacznie mniejsze ilości palmityny (16 : 0), kwasu stearynowe (18: 0), linolenowego (18: 3n3), arachidowego (20: 0), eikozowego (20: 1n9) i dokozaheksaenowego (22: 6n3) w porównaniu z zawartością kwasów tłuszczowych spożywanych z mlekiem z olejem palmowym. Spożycie kwasu oleinowego (18: 1n9) i kwasu linolowego (18: 2n6) nie różniło się znacząco między tymi dwiema mieszankami. Spożycie kwasu palmitynowego z mieszanki z olejem palmowym (1177,96 mg / kg / dzień) było wyższe (około trzy razy) niż w przypadku preparatu bez oleju palmowego (320,14 mg / kg / dzień). Spożycie innych kwasów tłuszczowych było stosunkowo podobne.
Wydalanie całkowitych kwasów tłuszczowych z kałem było istotnie wyższe w mieszankach z olejem palmowym (94,36 mg / kg / dzień) niż w preparatach bez oleiny palmowej (61,30 mg / kg / dzień).
Wchłanianie całkowitych kwasów tłuszczowych z mieszanki z OP (olejem palmowym) była mniejsza (97,92%) niż mieszanka BOP (bez oleju palmowego) (98,54%). Dobre wchłanianie tłuszczu jest ważne dla niemowląt ze względu na wysoką zawartość kalorii w tłuszczu i jego rolę w rozwoju mózgu.
Ważne jest podkreślenie, że absorpcja tłuszczu dla obu preparatów ocenianych w tym badaniu (OP, 95,50%; BOP 96,55%) jest porównywalna z absorbcją tłuszczu z mleka ludzkiego (90,5–97,10%). 

Jak wykazano procent absorpcji kwasu palmitynowego był podobny dla mlek z OP (97,56%) i mlek BOP (95,77%) Nelson i in. porównali wchłanianie kwasów tłuszczowych z mlek modyfikowanych na bazie mleka na bazie olejku palmowego (45%), oleju sojowego (20%), kokosowego (20%) i słonecznika (15%) z mlekiem modyfikowanym zawierającym mieszankę olejków szafranowych, kokosowych i sojowych, stwierdzając, że absorpcja kwasu palmitynowego (91,70%) była lepsza w preparacie bez oleiny palmowej. Jednak w przeciwieństwie do badania Nelsona i in. Mleko z OP w obecnym badaniu zawiera olej z ziaren palmowych oprócz oleiny palmowej. Podczas gdy oleina palmowa jest ekstrahowana z mezokarpu owoców Elaeis guineans, olej z ziaren palmowych pochodzi z nasion tego owocu, a oba mają różne kompozycje kwasów tłuszczowych. Oleina palmowa zawiera 40–42,5% kwasu palmitynowego, z czego 9% jest zestryfikowane w pozycji sn-2, a w oleju z nasion  jest 9,4–13,52% kwasu palmitynowego, gdzie 6% znajduje się w pozycji sn-2. Ta zmiana składu tłuszczu może wpływać na wchłanianie kwasów tłuszczowych przez niemowlęta. 

Mleko BOP oferuje wchłanianie i zatrzymywanie wapnia (odpowiednio 58,00% i 55,10%), podobnie jak w przypadku wchłaniania i zatrzymywania wapnia z mleka matki (58,70 i 52,40%, odpowiednio). Ważną fizjologiczną konsekwencją zmniejszonej biodostępności wapnia jest negatywny wpływ na przyrost masy kostnej. Badania nad wpływem preparatów dla niemowląt z dodatkiem oleiny palmowej na zawartość mineralną kości i gęstość mineralną kości wykazał, że zdrowe niemowlęta karmione mieszanką zawierającą oleinę palmową jako dominujący olej miały znacznie niższe wartości dla obu parametrów niż te karmione formułą bez oleiny. Włączenie tego oleju do mieszanki dla niemowląt w celu zapewnienia profilu kwasów tłuszczowych na wymaganych poziomach prowadzi do obniżenia mineralizacji kości.

Olej palmowy ogranicza wchłanianie wapnia, porównałam najpopularniejsze mleka z olejem palmowym oraz bez oleju palmowego. Poziom wapnia jest podobny w obu mieszankach, co za tym idzie niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym z olejem palmowym będą  przyswajały znacznie mniejszą ilość wapnia. 

Oleina palmowa w mleku modyfikowanym, mleko bez oleju palmowego


Decyzję, które mleko chcecie podawać swojemu dziecku pozostawiam Wam, pamiętajcie, że żadne z tych mlek nie jest trucizną a najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią, gdzie dajecie swojemu dziecku bezkonkurencyjny produkt :) 


Posty które mogą Ci się podobać: 


Teraz to ja potrzebuję Twojej pomocy :)  Masz dziecko w wieku 2 - 10 lat i wyjeżdżacie na wakacje? Chcę zwrócić uwagę hotelarzy na potrzeby rodzin z dziećmi. Sama góry nie przeniosę, dlatego proszę Ciebie o pomoc - wypełnij 3 minutową ankietę - im więcej odpowiedzi dostanę tym dokładniejsze będą dane, które przekażę hotelarzom - Bardzo dziękuję! - Justyna 

https://docs.google.com/forms/d/1wExPnfCM-dL33Sr0nDoluAXBCvWY3zpVUlD0QpYemfU

8 komentarzy:

 1. BARDZO dziękuję za ten artykuł. Decyzja zapadła- vide tabelka ;). Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby jego wykorzytania, a jeśli nawet, to dziecko zaakceptuje ten wybór ;), ale wiem co kupić. :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Olej palmowy ma bardzo szeroki kontekst, również ekologiczny. Niestety, ale jest to niezwykle tani surowiec, produkowany w Azji na masową skalę kosztem lasów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały artykuł, wiele mi wyjaśnił. W końcu wiem czemu OP jest takim miernym tłuszczem. Ja podaje córce bebilon profutura i nie znajduje lepdzego produktu na rynku. Dziękuję za ten art. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mleko Smilk MAX też nie zawiera tłuszczu palmowego, w ogóle nie posiada żadnych tłuszczy roślinnych takich jak o. kokosowy, rzepakowy czy słonecznikowy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat w przypadku mm niewielki dodatek oleju palmowego pozwala maksymalnie zbliżyć strukturę tłuszczów do tej w mleku ludzkim. Nie ma też więc co go przesadnie demonizować, bo medal ma dwie strony.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Biedronce jest mleko little steps bez oleju palmowego nie znam tej marki maleją i ciekawi mnie czy jest dobry

  OdpowiedzUsuń
 7. Super artykul, bardzo rzeczowe podejscie do tematu!
  dzieki i pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. You’re not giving yourself an opportunity to play lengthy sufficient to get the bonus. That’s the place the fun is.” Totally different 우리카지노 mindset, I guess. I’ve had the Red, White and Blue 7s, and I’ve had the Blazing 7s. At least, I actually have} a greater probability to win something value winning.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mama i Tata w Trójmieście , Blogger