Słód jęczmienny na zwiększenie laktacji
Po rozpoczęciu swojej "mlecznej kariery" czasem zastanawiałam się czy moje dziecko jest najedzone - zwłaszcza gdy z niewyjaśnionych przyczyn było marudne i płaczliwe a byliśmy przed rozszerzaniem diety. Myślę, że nie tylko ja zastanawiałam się nad tą kwestią. Nie możemy przecież dokładnie określić ile mleka nasze dziecko wypije i ile jesteśmy w stanie go naprodukować. Wiemy natomiast, że mleko kobiece jest najlepsze dla naszego dziecka i wolałybyśmy mieć go pod dostatkiem.
Zastanawiałam się co zrobić aby pobudzić laktację. Przypadkiem natknęłam się na informację, że słód jęczmienny może zwiększyć ilość mleka u kobiet. Nigdzie natomiast nie znalazłam informacji w jaki sposób stosować słód jęczmienny na laktację. Jeżeli zatem jesteś ciekawa w jaki sposób spożywać słód jęczmienny aby wspomóc laktację i zwiększyć ilość mleka to zapraszam do lektury!
Słód jęczmienny jest wysokoenergetyczny i wartościowy pod względem odżywczym. Zawiera witaminy z grupy B, witaminy PP, jest źródłem sodu, potasu, wapnia i fosforu. Wykazuje działanie laktogenne (zwiększa syntezę prolaktyny).
Najczęściej do wyboru mamy ekstrakt ze słodu jęczmiennego w formie proszku oraz syrop ze słodu jęczmiennego. Ja zdecydowałam się na ekstrakt. Kupiłam go w Młynie Oliwskim w Gdańsku (mają swoją stronę internetową), za 0,5kg ekstraktu zapłaciłam około 15zł.
Mój przepis na "koktail" ze słodu jęczmiennego na zwiększenie laktacji:
1 szklanka mleka (ciepłego lub zimnego)1,5 łyżeczki cukru
1 łyżeczka ekstraktu ze słodu jęczmiennego
Wszystko dokładnie wymieszać i wypić w trakcie jedzenia. Piję raz dziennie.
Smakuje nieco jak kawa mrożona, zapach jest delikatny a z wyglądu przypomina kakao :)
Efekty widzę po 2 -3 godzinach. Czuję, że mleka mam więcej, jednak nie jest to nawał, czy taka ilość, że potrzebny jest laktator po karmieniu. Jeżeli miałabym określić o ile więcej to powiedziałabym, że tyle aby mieć wewnętrzny spokój - czuć, że mleka jest więcej ale nie są to takie ilości, które mogłyby zaważyć na moim zdrowiu.
Przez jakiś czas piłam codziennie, po zaprzestaniu picia nie zauważyłam żebym mleka miała za mało.
Smacznego!
A w dodatku smaczny!:)
OdpowiedzUsuńPrawda! :) [J.]
UsuńNigdy nie miałam problemów z ilością mleka. U mnie działo popyt = podaż ;-)
OdpowiedzUsuńI super :) [J.]
UsuńJa mleka miałam bardzo dużo musiałem czasami odciągnąć nadmiar
OdpowiedzUsuńTo świetnie, że ominęły Cię problemy z niedostatkiem mleka :) [J.]
UsuńJa przy córce nie miałam problemów z karmieniem, za to przy synku się nie udało... Przez 1.5 miesiąca próbowałam go karmić piersią, piłam herbatki, pobudzałam laktację laktatorem ale niestety się nie udało.... :/
OdpowiedzUsuńhttps://kobietadozadanspecjalnych.blogspot.com/
Niestety czasem zdarza się i tak... Mimo wszystko bardzo dobrze, że podjęłaś walkę! [J.]
UsuńO rany! Po tygodniu poszukiwań w końcu znalazłam tę informację! Sama dużo czytałam o słodzie, ale nigdzie ani słowa jak go stosować, oprócz reklam Femaltikeru...
OdpowiedzUsuńDziękuję za przepis!
Cieszę się, że mogłam pomóc! :) [J.]
UsuńHej:) Czy moze być słód a nie ekstrakt oraz miód/erytrytol zamiast cukru? Skąd Twój przepis? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńMyślę, że słód może być, jak najbardziej cukier można zastąpić czym się lubi, to tylko dodatek "smakowy". Przepis opracowany przeze mnie, metodą prób i błędów :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńPróbowałam i mi nie pomogło niestety :( Za to piłam dużo wody albo jogurtów naturalnych zmieszane z prolaktanem + jadłam płatki i po paru dniach miałam więcej mleka.
OdpowiedzUsuńJa też piję prolaktan, bardzo dobrze się sprawdza i mało z nim zachodu. Po prostu mieszam z mlekiem lub jogurtem i piję.
OdpowiedzUsuńPolecam Lactosan mama, bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają kłopoty z laktacją a chciałby nadl karmić dziecko piersią.
OdpowiedzUsuńZgadzam się, lactosan ma naprawdę fajny smak karmelu i nie ma konieczności łączenia go tylko z wodą, co jest przyjemnym urozmaiceniem.
OdpowiedzUsuńDla mnie też lactosan jest numerem jeden w walce o dobrą laktacje. Bardzo wspomógł produkcję mleka, pomaga lepiej się wyspać, dzięki melisie i mi smakuje. Więc nie mam potrzeby szukać innych środków.
OdpowiedzUsuńJaki słód jęczmienny kupić? Czym się kierować?
OdpowiedzUsuńJustynko, czy słód zakupiony w Młynie Oliwskim dobrze się rozpuszcza? Zakupiłam słód jęczmienny w innym sklepie i bardzo źle się rozpuszcza, robią się grudki. Chciałam uniknąć zakupu syropu ze względu na dużą zawartość cukrów, ale ten przynajmniej się dobrze rozpuszcza.
OdpowiedzUsuńJa właśnie zaczynam swoją przygodę ze słodem bo ewidentnie nie jestem w stanie sama sprostać zapotrzebowaniu mojego dziecka na mleko i mam pytanie, jak długo Pani pila ten słód żeby efekt zwiększonej laktacji się utrzymał? Bo ja już od dwóch tygodni piję wszystko co się da a wieczorami okazuje się,że mleka i tak jest za mało.
OdpowiedzUsuńJak pierwszy raz do sklepu piwowarskiego weszła Mama z dzidziusiem, trochę się zdziwiliśmy. A jak nie odebrała zamówienia dla męża tylko kupiła słód jęczmienny na laktację, byliśmy w szoku. Pani wróciła wielokrotnie, wiec widać pomaga! Dla wszystkich Mam mamy rabat -10%, wystarczy wpisać kod "SuperMama".
OdpowiedzUsuńEkstrakty są różne, różnią się smakiem, ale efekt taki sam, byle był jęczmienny nie pszeniczny. Najtaniej wychodzi Jasny, ale co komu smakuje :)
https://esencjesmaku.pl/pl/c/Ekstrakty-slodowe/70
Pozdrawiamy,
EsencjeSmaku.pl
Chciałam zakupić suchy ekstrakt ze słodu na laktację niestety nie znalazłam, jest owszem sam słód w proszku, ktory na mnie średnio działa. W tej chwili kupuję syrop, ale chciałabym zmienić ze wzgledu na ilość cukru. Gdzie mozna taki suchy ekstrakt kupić?
OdpowiedzUsuń